Fiziksel uygunluğun bileşenleri

Spor Bilimleri

Fiziksel uygunluk düzeyi ölçümü, bedensel becerilerin sergilendiği mesleklerin personel seçimlerinde, sağlık kulüplerinde ve spor salonlarında en önemlisi de profesyonel spor kulüplerinde uygulanmaktadır. Fiziksel uygunluğun değerlendirilmesinde 5 temel bileşen vardır.

Fiziksel uygunluğun beş bileşeni:

  • Kardiyovasküler dayanıklılık

  • Kas gücü

  • Kas dayanıklılığı

  • Esneklik

  • Vücut kompozisyonu

Bu bileşenler, vücudun oksijen kullanma yeteneğini, kas gücü ve dayanıklılığını, eklem esnekliği ve toplam vücut yağ ölçümünü kapsamaktadır.

Bir dizi test bu bileşenleri ölçmek için kullanılır.

 

Kardiyovasküler Dayanıklılık

Kardiyovasküler dayanıklılık oksijen ile vücut yakıt için birlikte çalışmak için kalp ve akciğerlerin yeteneğini ifade eder. Cooper Run en sık kardiyovasküler dayanıklılık test etmek için kullanılır. Aerobik kondisyon, koşu, yüzme ve bisiklet gibi faaliyetler kardiyovasküler dayanıklılığı geliştirmeye yardımcı olabilir.

Kas Gücü

Kas gücü, tek bir çaba, bir kas uygulamak için kuvvet miktarını ifade eder. Bench press, bacak basın veya pazı kıvırmak gibi egzersizler kas gücü ölçmek için kullanılabilir.

Kas Dayanıklılığı

Kas dayanıklılığı yorucu olmayan sürekli bir çaba gerçekleştirmek için bir kas yeteneğini ifade eder. Bisiklete binme, adım makineleri ve oturup testleri genellikle kas dayanıklılık ölçmek için kullanılır.

Esneklik

Esneklik hareket tam aralığı ifade etmek için her eklem yeteneğini ifade eder. Esneklik bireysel kasları germe veya bu hamle veya oturup ulaşmak gibi egzersizleri yaparak test edilebilir.

Vücut Kompozisyonu

Vücut kompozisyonu yağsız kas, kemik ve organların miktarı karşı, sahip vücut yağ miktarını ifade eder. Vücut kompozisyonu ölçmek için kullanılabilecek çeşitli testler vardır. En güvenilir sualtı ağırlığında, ancak ekipman boyutunu ve gider bağlı olduğu için, bu tür testler yaygın değildir. Birçok doktor, spor salonları ve sağlık kulüpleri yerine bir tutam testi kullanın.

Bu bileşenlerin ölçümlerine yönelik makaleleri ileride yayınlayacağım. Spor bilim ve araştırma sevdalılarına saygılarımla. Mustafa KARATAŞ